Campussamling inn i 2025 som planlagt
Campussamling inn i 2025 som planlagt
Campussamling inn i 2025 som planlagt
Campussamlingsprosjektet fortsetter for fullt. Det jobbes med faglig innplassering, tidsplaner og økonomiske rammer, og det er god framdrift i de første delprosjektene. I løpet av det siste halvåret har entreprenører blitt valgt, hovedfunksjonene i bygningene er i ferd med å tegnes ut, og byggeplassene forberedes. Til sommeren starter byggingen.

Økonomi og innovasjon (P1) – Materialteknologi (P2) - Infrastruktur og landskap (P0)
For de to første delprosjektene gjennomføres det omfattende involvering av fagmiljøene. Alle funksjoner vurderes, samtidig skal helheten ivaretas. Målet i denne fasen er å sikre fleksibilitet og mulighetsrom. Det er opprettet styringsgrupper med NTNU deltakelse for alle tre delprosjektene.
I det videre arbeidet er det fokus på brukerinvolvering i henhold til omforent byggeprogram. NTNUs program for involvering og fremforhandlet avtale om 40 % enekontor er særlig viktig med tanke på utforming av arbeidsplass. Brukerinvolveringen fortsetter også etter at spaden settes i jorda til sommeren.
For mer informasjon om prosjektenes innhold i byggeprogram, prinsipper for faglig lokalisering og program for involvering.
For Materialteknologi (P2) sendes det nabovarsel til alle berørte før jul. Innspill fra naboene inkluderes i rammesøknaden som sendes til Trondheim kommune. Kommunen må godkjenne søknaden før byggestart, planlagt mai 2025. For de øvrige delprosjektene skjer dette i løpet av 2025.

Infrastruktur og landskap binder campus sammen
Infrastruktur og landskap (P0) knytter de nye byggeprosjektene sammen med de eksisterende byggene på campus. Arkeologiske utgravinger er ferdig og forberedende grunnarbeid fortsetter etter nyttår. Det er besluttet at parkeringsplassen i Hesthagen holdes åpen til 1. mars 2025.
Mulig samling av musikk i Høgskoleveien (P4)?
I tillegg er det gjennomført en mulighetsstudie som konkluderte med at det er mulig å samle hele Institutt for musikk (IMU) i det planlagte bygget i Høgskoleveien (P4). Parallelt vurderes det en alternativ lokalisering for kunst- og medievitenskap (IKM) i Sentralrekka. Saken behandles av NTNUs ledelse og Statsbygg før en samlet anbefaling sendes til Kunnskapsdepartementet i januar.
Les mer om mulighetsstudien og prosessen for P4 i saken NTNU ønsker å samle Institutt for musikk i nytt bygg i Høgskoleveien - NTNU
NTNUs Masterplan vedtatt av NTNU styret
NTNUs masterplan ble presentert for NTNUs styre 12. desember 2024. Masterplanen har tre hovedstrategier: prioritere oppgradering av egne bygg (eie fremfor å leie), styrke rollen som selvforvaltende universitet, og satse på bærekraft og klimatiltak. Planen beskriver hvordan universitetet skal utvikle sine arealer fram mot 2050, og hvilke tiltak og prosjekter som skal gjennomføres over de neste 15 årene. Blant de prioriterte tiltakene er ny lokalisering for IKM i Sentralrekka og samlokalisering av IMU i Høgskoleveien.
NTNU og Statsbygg vil invitere til åpne informasjonsmøter om alle prosjektene i løpet av våren. Følg med på våre prosjektsider for siste nytt om prosjektene NTNU Campussamling og abonnér på vårt nyhetsbrev . Du kan også følge status i byggeprosjektene på Statsbygg sine nettsider.
