course-details-portlet

TDT4111

Informasjonsteknologi, grunnkurs

Velg studieår
Studiepoeng 7,5
Nivå Grunnleggende emner, nivå I
Undervisningsstart Høst 2024
Varighet 1 semester
Undervisningsspråk Norsk
Sted Gjøvik, Ålesund og Trondheim
Vurderingsordning Skriftlig skoleeksamen

Om

Om emnet

Faglig innhold

Emnet består av to deler: IKT-teori og grunnleggende prosedyreorientert programmering i Python.

IKT-teori: Grunnleggende om datamaskiners oppbygging og virkemåte. Digital representasjon av informasjon. Grunnleggende forståelse for metoder, applikasjoner og verktøy innenfor kunstig intelligens (AI), maskinlæring og stordata (big data).

Prosedyreorientert programmering: Variabler og datatyper. Input og output. Kontrollstrukturer: Sekvens, valg, og repetisjon. Strukturering og oppdeling av programmer; funksjoner og moduler. Datastrukturer: Lister, tabeller, tekststrenger, mengder, tupler og poster (dictionary). Filbehandling, persistent lagring av informasjon, og unntak (exception). Representasjon av tall, enkel prosessering og visualisering av måledata. Grunnleggende forståelse og bruk av eksterne bibliotek og moduler som NumPy og Matplotlib. Python som programmeringsomgivelse.

Læringsutbytte

Kunnskap:

  • K1: Ha grunnleggende kunnskap om følgende hovedelementer i informasjons- og kommunikasjonsteknologi (IKT): Datamaskiner, digital representasjon av informasjon, algoritmer, programvare, kunstig intelligens (AI), maskinlæring og stordata (big data).
  • K2: Ha grunnleggende kunnskap om hvordan datamaskiner påvirker sammfunnet. Etiske og juridiske problemstillinger.
  • K3: Ha grunnleggende kunnskap om grunnelementene i prosedyreorientert programmering.
  • K4: Ha grunnleggende kunnskap om prosessen fra problem til fungerende program.

Ferdigheter:

  • F1: Kunne anvende grunnelementene i praktisk, prosedyreorientert programmering.
  • F2: Kunne bruke relevante programmeringsverktøy, som Thonny eller andre syntaksdrevne editorer med semantisk feilmarkering og trinnvis utførelse med inspeksjon av variabler.
  • F3: Kunne for små-skala problem benytte prosessen med analyse, finne en algoritme formulert som pseudokode eller flytskjema, og deretter programmere en løsning med riktige datastrukturer for så å teste om den fungerer i Python.
  • F4: Kunne gjennomføre mindre programmeringsprosjekter på noen få hundre linjer kode.

Læringsformer og aktiviteter

Forelesninger, øvingsforelesninger, auditorieøvinger, obligatoriske øvinger.

Obligatoriske aktiviteter

  • Øvinger

Mer om vurdering

Man må få godkjent i øvingsopplegget for å kunne avlegge eksamen.

Ved utsatt eksamen (kontinuasjonseksamen) kan skriftlig eksamen bli endret til muntlig eksamen.

Kursmateriell

Oppgis ved studiestart.

Studiepoengreduksjon

Emnekode Reduksjon Fra
TDT4109 5 sp Høst 2022
TDT4110 5 sp Høst 2022
TDT4105 5 sp Høst 2022
TDT4127 5 sp Høst 2022
INGA1002 2,5 sp Høst 2023
INGG1002 2,5 sp Høst 2023
INGT1002 2,5 sp Høst 2023
IT1001 7,5 sp Høst 2023
IIRA2001 5 sp Høst 2023
INFT1010 5 sp Høst 2024
Dette emne har faglig overlapp med emnene i tabellen over. Om du tar emner som overlapper får du studiepoengreduksjon i det emnet du har dårligst karakter i. Dersom karakteren er lik i de to emnene gis det reduksjon i det emnet som er avlagt sist.

Fagområder

  • Teknologiske fag

Kontaktinformasjon