Formidlingstilbud & Omtale

Formidling

LIVET i DØDEN har unge voksne som hovedmålgruppe, fra siste året på videregående skole og studenter.

Utstillingen handler om døden, og det inviteres til refleksjon rundt døden som en naturlig del av livet. Målet er å bidra til en mindre anstrengt holdning til døden og en økt ydmykhet for livet. 

Foto viser uttillingsmonter og en person med ryggen til.
Foto: © Gruppe for Klinisk Anatomi, Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Universitet.

Hovedtemaene i utstillingen inkluderer: 

Livets og dødens sammenheng, inkludert idéer om evig liv gjennom organdonasjon, minner, arv eller naturens kretsløp. 

Hvordan refleksjon rundt døden kan gjøre det lettere å snakke om den. 

Korrosjonpreparat og plastinert preparat av hjerte. Utlånt fra Anatomisk samling. Foto © Gruppe for Klinisk Anatomi, NTNU.

Utstillingen er åpen alle dager og er ubetjent.

Lærerveiledning for utstillingen (pdf) har mer informasjon om utstillingen og de ulike temaene, samt praktisk informasjon om Medisinsk museum.

Grupper bes ta kontakt med Mona Ødegården for å få reservert tid i kalender.

I 2024 og 2025 var utstillingen del av anatomiløypa i regi av NTNU skolelaboratoriet. Det planlegges tilsvarende opplegg for 2026. Påmelding skjer direkte til skolelaboratoriet/anatomiløypa.

 

Omtale av utstillingen

NTNU nyheter, 21. november 2024

Åpning av utstillingen Livet i døden (YouTube)